Knižná dystópia či zamyslenie pod vianočným stromčekom

Autor: Katarína Vargová | 1.1.2016 o 19:32 | (upravené 1.1.2016 o 20:09) Karma článku: 4,65 | Prečítané:  559x

Chcem sa len zamyslieť... nič viac. Ak nemáte chuť rozmýšľať nad „banálnymi“ úvahami tínedžerky (ehm, moja maličkosť), radšej ani nepokračujte a nájdite si článok napr. o globálnom otepľovaní. Nech žije encyklopédia.  

Aký by bol svet bez kníh?

Ťažké? No asi som vám s touto otázkou nevyrazila dych, škoda... Ale predsa, aké by to bolo? Len tak zatvoriť oči a zobudiť sa do sveta bez kníh. Čistá distópia. Bolo by to strašné! Moje police by boli prázdne. Mala by som pocit, že tam niečo chýba, ale čo? Mestské knižnice, kedysi plné kníh, by boli obyčajnými budovami s radou prázdnych políc. Hromadne by sa zatvárali, pretože by NIKTO nepoznal ich účel.

Knihy boli, sú a budú (verím v to) neodmysliteľnou súčasťou našich životov. Niekto múdry povedal, že pomocou knihy môžeme prežiť za svoj „krátky“ život veľa iných životov. Zažiť krivdy, slzy, nešťastia, zranenia... Ochutnať spleť tajomstiev, záchvevy šťastia, lásky, nehy, vášne,... Cez knihy môžeme toho toľko prežiť, skúsiť, naučiť sa. Zažiť to, čo možno nikdy nezažijeme...

A ako by vyzerala podľa mňa spomínaná knižná dystópia?

Robinson Crusoe nestroskotá na opustenom ostrove. Winnetou sa nestretne s Old Shatterhandom. Pán Darcy neučaruje Elizabeth Bennetovej. Raskoľnikov nezavraždí starú úžerníčku a neupadne do hlbokých depresií. Starec Santiago nechytí obrovskú rybu. Narnia sa za šatníkom nenachádza a Peter, Susan, Edmund a Lucy nie sú ani mýtom. Traja pátrači nevyriešia ani jeden prípad. Dracula nie je až taký hrôzostrašný. Najmocnejšia mafiánska rodina a jej nový vodca Michael Corleone neexistujú. Anna Kareninová neopustí svojho manžela a neskočí pod vlak...

Nikdy (a to myslím smrteľne vážne) by som nechcela zatvoriť oči s pocitom, že sa zobudím do tejto bez-knižnej reality. A myslím, že ani vy by ste to nechceli.

.........................................................................................................

P.F. 2016 Do nového roka vám všetkým prajem veľa prečítaných kníh :)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Miliónové dotácie od Plavčana dostali aj pochybné firmy

Niektoré firmy, ktoré podporilo ministerstvo školstva, aby sa venovali vývoju a inováciám, nemajú s výskumom žiadne skúsenosti.

KOMENTÁRE

Minister Plavčan už dávno nemal existovať

Na znôšku legislatívnych náhod sa už nemôže pozerať ani koalícia.

ŠPORT

Tour bola bez Sagana nudná, no ponúkla aj nový objav

Vybrali sme päť najzaujímavejších momentov z tohtoročnej Tour de France.


Už ste čítali?