Príchuť Zmrzliny

Autor: Katarína Vargová | 7.1.2016 o 21:21 | Karma článku: 3,93 | Prečítané:  460x

Ochutnať zmrzlinu cez zimné dni môže byť pre niekoho čisté šialenstvo. Napriek tomu sa to dá (bez ujmy na zdraví). Veď napokon svet zmrzliny je tak čarovný...

Pravdepodobne snívate, že vám dám tip na dobrú a lacnú zmrzku vo vašom okolí, ale (ehm) nie. Rada by som vám predstavila neobyčajnú knihu, ktorá by vyšla určite v zmrzlinovom vydaní, keby...  Viete, zmrzlina sa rýchlo roztápa, takže radšej uprednostnila to papierové (vydanie).

 

Ten pocit, keď držíte v rukách neznáme dielo s myšlienkami niekoho iného. Akoby ste držali v rukách samotného autora, kus z neho. Pomaly, ale vážne, pomaly otvárate knihu, aby vám neuniklo nič z tej príťažlivosti. Akoby sa zastavil čas. Kniha... a vy. 

 

Zmrzlinovú kráľovnú som dostala na svoje meniny (ďakujem Č.). Knižka rozpráva napínavý a veľmi dramatický príbeh o živote Lillian Dunklovej. Ženy, ktorá musela zdolať veľa prekážok, kým sa vypracovala na najznámejšiu zmrzlinárku všetkých dôb. Ohnivá dáma, ktorá si celý život išla za svojím snom.

article_photo (www.martinus.sk)

Na začiatku nebola nijakou zmrzlinovou kráľovnou, ale len chudobným dievčaťom s menom Malka. Spolu s jej rodinou sa ocitla v Amerike ako jedna z mnohých migrantov utekajúcich pred vojnou v Európe. Amerika však nebola tou úžasnou krajinou, ktorú všetci v Európe ospevovali. Všade bola len chudoba a bieda. I preto musela Malka napriek svojmu nízkemu veku veľa pracovať a zarábať si tak na živobytie. Jedného dňa však padne pod zmrzlinárskeho koňa (koľká irónia) a stane sa z nej mrzáčka. Aj dospelého človeka by to položilo na lopatky a nieto ešte malé dieťa. Napriek tomu sa Malka nevzdá a zotaví sa. Avšak noha jej zostane naveky dokaličená. Bolesť, utrpenie a výsmech od iných Malku ešte viac zocelia. Začne chodiť do školy a pomáhať v zmrzlinárni... a zmrzlina jej učaruje na celý život! Z bezvýznamnej chudobnej Malky sa stane Lillian. Kráľovná zmrzliny.

Kniha je písaná neobyčajne pútavo, obohatená historickými udalosťami, ktoré sú pred čitateľa predostreté s istou ľahkou hravosťou. V knihe je detailne ukázaný vplyv rozmanitých situácii na zmrzlinársky priemysel. Zmrzlina, mrazená mliečna lahôdka, si musela prejsť kadečím, kým prenikla do ľudských sŕdc. Evolúcia zmrzliny je úzko spojená s vývojom samotnej Lillian. Z chudobnej zmrzlinárky, ktorá chodí s manželom po Amerike na dodávke a predáva zmrzlinu, sa stane najväčšia predávajúca zmrzlinárka s obrovským počtom zmrzlinových pobočiek po celej Amerike. Z malého dievčatka sa stáva samostatná podnikavá žena, ktorá si ide za svojím zmrzlinovým snom. Ničím a nikým sa nedá zastrašiť! Svoju konkurenciu porazí (nielen) sviežimi nápadmi na nové druhy zmrzlín. Hoci má podrezaný jazyk, ktorý veľa krát narobí šarapatu, Lillian Dunklová si z toho nič nerobí a vždy povie, čo si myslí (hanba-nehanba). Po manželovej smrti sa z nej stane voľnomyšlienkárska babka zmrzlinárka, ktorá síce je už trošku ješitná, ale stále má dobré srdce. Svojou extravaganciou a rebelantstvom si podmaní srdce každého čitateľa. Hoci Lillian Dunklová je vymyslená postava, jej život mohol byť životom hociktorej zo zmrzlinárok v Amerike.

 

Pozn. blogerky: Garantujem vám jedno. Po prečítaní tejto knihy určite dostanete chuť na zmrzlinu. Aj v treskúcej zime. 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Komentár Petra Schutza

Gajdošovi sa pre Danka veriť nedá

Žiaľ, nie sme v armáde, ale v Smer-SNS-Híd. Kde, všakáno, je kapitán veľkým pánom.

EKONOMIKA

Zákon na ochranu médií sa dá ľahko obísť

Legislatíva zakazuje, aby majiteľ vlastnil printové aj elektronické médiá zároveň.

DOMOV

Oligarchovia majú novú príležitosť, Markíza má byť na predaj

Hovorí sa aj o predaji denníka Nový čas.


Už ste čítali?