Kam zmizol storočný starček?

Autor: Katarína Vargová | 24.1.2016 o 13:39 | Karma článku: 4,64 | Prečítané:  638x

Keď žijete svoj starecký život v domove dôchodcov, začne vám to čochvíľa liezť na nervy. Inak to nie je ani v prípade 100-ročného Allana Karlssona, ktorý sa rozhodne v deň svojich narodenín ujsť. Kam, nevie. Len preč, ďaleko.

Na prvý pohľad obyčajný starec, ktorý svoje posledné dni trávi (ktovie dokedy) v domove dôchodcov. Allan Karlsson je starý muž s bohatou minulosťou, ktorá vyráža jeho priateľom dych... Ale to už predbieham.

Kniha Storočný starček, ktorý vyliezol z okna a zmizol sa nestala svetovým bestsellerom len tak. Za jej jednoduchým dejom sa skrýva niečo hlbšie. Švédsky autor Jonas Jonasson sa snaží pomocou Storočného starčeka zachytiť chod dejín v tých najhektickejších rokoch.

Životaschopný starec Allan Karlson je na úteku. Lepšie povedané, pokojný život v domove dôchodcov ho po mnohých rokoch omrzel. Dovtedy, ako si zubatá po neho príde, má túžbu ešte niečo zažiť. Vyhodiť si poriadne z kopýtka. Namiesto oslavovania svojich stých narodenín, utečie a vydá sa na dobrodružnú výpravu. Za našetrené peniaze sa vyberie čo najďalej, ale netuší kam ho cesta povedie. Privlastní si cudzí kufor plný peňazí a tým si na krk uviaže neschopnú mafiu, či ešte neschopnejších policajtov. Spácha niekoľko zločinov (3 vraždy), ktoré si možno ani sám neuvedomuje. A cez všetko prepláva s takou stareckou sebaistotou (alebo naivitou?), ktorá je na človeka v jeho veku obdivuhodná. Na „úteku“ stretáva ľudí, ktorých nejakým spôsobom zatiahne do svojich plánov, aj keď vôbec neplánuje. Nuž Allan Karlsson  je magnetom na problémy, nebezpečenstvá a situácie, ktoré sú neskutočne pritiahnuté za vlasy. Bývalý konštruktér bômb rôznych typov (istým spôsobom aj atómovky), majster odstreľovacieho umenia (vyhodí do vzduchu aj vlastný dom), priateľ prezidenta Trumana, či milovník pálenky. Neznáša politiku, no má nevýslovné „šťastie“ sa za každých okolností do jej osídel zamotať. Pozná kadekoho známeho, čo niečo znamená. Stalin, Mao Ce- Tung, Churchill, generál Franco a ešte mnohí vplyvní ľudia, ktorí stoja na opačných stranách pólov moci 20. storočia. A napriek tomu chcú všetci jedno. Atómovú bombu. A Allan vie, ako ju zostrojiť! S heslom: Je to tak, ako to je, a bude tak, ako bude rieši nejeden malér. A tých sa za posledných 100 rokov nazbieralo dosť. 

 

P.S. Ak ste zabudli, kto boli vplyvné osobnosti v 20. storočí, tak teraz si na to určite spomeniete!

 

www.martinus.skwww.martinus.sk

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Univerzitná nemocnica ignoruje Pellegriniho. Súkromník v nej zarába státisíce

Šéfka Mikrobiologického ústavu navrhla, ako nahradiť súkromníka.

SVET

Zomrel oceňovaný americký spisovateľ Philip Roth

Bol autorom románov ako Portnoyov komplex či Druhý život.

PODCAST DOBRÉ RÁNO

Dobré ráno: McDonald's po desiatich rokoch mení ceny, na Slovensku láme rekordy

Americkému reťazcu sa darí čoraz viac.


Už ste čítali?