Kam zmizol storočný starček?

Autor: Katarína Vargová | 24.1.2016 o 13:39 | Karma článku: 4,84 | Prečítané:  592x

Keď žijete svoj starecký život v domove dôchodcov, začne vám to čochvíľa liezť na nervy. Inak to nie je ani v prípade 100-ročného Allana Karlssona, ktorý sa rozhodne v deň svojich narodenín ujsť. Kam, nevie. Len preč, ďaleko.

Na prvý pohľad obyčajný starec, ktorý svoje posledné dni trávi (ktovie dokedy) v domove dôchodcov. Allan Karlsson je starý muž s bohatou minulosťou, ktorá vyráža jeho priateľom dych... Ale to už predbieham.

Kniha Storočný starček, ktorý vyliezol z okna a zmizol sa nestala svetovým bestsellerom len tak. Za jej jednoduchým dejom sa skrýva niečo hlbšie. Švédsky autor Jonas Jonasson sa snaží pomocou Storočného starčeka zachytiť chod dejín v tých najhektickejších rokoch.

Životaschopný starec Allan Karlson je na úteku. Lepšie povedané, pokojný život v domove dôchodcov ho po mnohých rokoch omrzel. Dovtedy, ako si zubatá po neho príde, má túžbu ešte niečo zažiť. Vyhodiť si poriadne z kopýtka. Namiesto oslavovania svojich stých narodenín, utečie a vydá sa na dobrodružnú výpravu. Za našetrené peniaze sa vyberie čo najďalej, ale netuší kam ho cesta povedie. Privlastní si cudzí kufor plný peňazí a tým si na krk uviaže neschopnú mafiu, či ešte neschopnejších policajtov. Spácha niekoľko zločinov (3 vraždy), ktoré si možno ani sám neuvedomuje. A cez všetko prepláva s takou stareckou sebaistotou (alebo naivitou?), ktorá je na človeka v jeho veku obdivuhodná. Na „úteku“ stretáva ľudí, ktorých nejakým spôsobom zatiahne do svojich plánov, aj keď vôbec neplánuje. Nuž Allan Karlsson  je magnetom na problémy, nebezpečenstvá a situácie, ktoré sú neskutočne pritiahnuté za vlasy. Bývalý konštruktér bômb rôznych typov (istým spôsobom aj atómovky), majster odstreľovacieho umenia (vyhodí do vzduchu aj vlastný dom), priateľ prezidenta Trumana, či milovník pálenky. Neznáša politiku, no má nevýslovné „šťastie“ sa za každých okolností do jej osídel zamotať. Pozná kadekoho známeho, čo niečo znamená. Stalin, Mao Ce- Tung, Churchill, generál Franco a ešte mnohí vplyvní ľudia, ktorí stoja na opačných stranách pólov moci 20. storočia. A napriek tomu chcú všetci jedno. Atómovú bombu. A Allan vie, ako ju zostrojiť! S heslom: Je to tak, ako to je, a bude tak, ako bude rieši nejeden malér. A tých sa za posledných 100 rokov nazbieralo dosť. 

 

P.S. Ak ste zabudli, kto boli vplyvné osobnosti v 20. storočí, tak teraz si na to určite spomeniete!

 

www.martinus.skwww.martinus.sk

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Komentár Petra Schutza

Gajdošovi sa pre Danka veriť nedá

Žiaľ, nie sme v armáde, ale v Smer-SNS-Híd. Kde, všakáno, je kapitán veľkým pánom.

EKONOMIKA

Zákon na ochranu médií sa dá ľahko obísť

Legislatíva zakazuje, aby majiteľ vlastnil printové aj elektronické médiá zároveň.

DOMOV

Oligarchovia majú novú príležitosť, Markíza má byť na predaj

Hovorí sa aj o predaji denníka Nový čas.


Už ste čítali?