Domáca na poslednú chvíľu či 100 ľudí, 100 chutí...

Autor: Katarína Vargová | 23.6.2016 o 18:18 | (upravené 24.6.2016 o 16:20) Karma článku: 3,78 | Prečítané:  746x

Sedím na internátnej posteli a rozmýšľam, ako pojať zadanú úlohu z informatiky. Vtipne či formálne? Rozosmiať vás, alebo nie? Ehm... Ej veru, neviem. Však posúďte sami!

Hudba, ten impozantný svet, ktorý má každý z nás možnosť navštíviť. V ňom ľudia žijú, dýchajú a rozmýšľajú. Hudba nie je len kulisou, ktorá hrá, aby nebolo ticho. Ovplyvňuje nás... naše konanie, naše slová, naše zmýšľanie. V nej sú zakotvené spomienky, nestarnúce momenty, udalosti a činy.

 

30 mladých ľudí. 12 otázok týkajúcich sa hudby. A 1 otravná anketárka.

Stať sa anketárkou, nie je len tak. Treba sa ňou narodiť. Len vtedy môžete získať schopnosti, o akých sa obyčajným smrteľníkom ani nesníva. Neodbytnosť, naliehavosť, zaťatosť, priamosť, promptnosť... skrátka, musíte si byť istý, že nikto dotazníky nevypracuje lepšie ako vy sami. A dôvera v samých seba je prvý krok k dosiahnutia postu anketárky.

A krok č. 2? Ten je hádam každému jasný...

(Pozn. blog.: Pre menej chápavých, by to malo byť nájdenie 30 „dobrovoľníkov“ (dobrovoľne- nasilu), ktorý odpovedajú na vami zadané otázky. )

A tak sa tvárim, že do fachu anketárok patrím aj ja- odjakživa. S výrazom „mňa nič nerozhodí“ dávam vypĺňať hudbou presýtené dotazníky dievčatám a chlapcov vo veku 16 až 18 rokov.  

Moja hypotéza... nie je bohvieaká. Predstavujem si nájdenie samých hudobných analfabetov, fičiacich na „melódiách“, pri ktorých sa nedá ani myslieť. Nie, nečakám nejaké prelomové výsledky...O to viac som prekvapená, keď následne nachádzam vo svojom okolí osôbky hudbu nielen počujúcu, ale aj cítiacu. 

Čo počúvaš?

„Všetko, hlavne nech to dobre znie!“ odpovedá mi na otázku 17- ročné dievča. Mená ako Adele, Ed Sheeran, Davida Guetta, Bruno Mars a Maroon 5 zaplňujú popredné miesto v jej mobile. Dnešná generácia nemá problém vypočuť si jazz tak ako počúvajú hocikedy dub-step, či metal.  

Koľko hodín denne počúvajú hudbu?

Usilovný študent si nemôže dovoliť počúvať hudbu celý deň. Ak nechce prepadnúť v nejakom predmete, mal by sa hudbe vyhýbať ako dobrej knihe. Pretože, keď vás to raz pohltí, niet cesty späť.

Kde a kedy hudbu najčastejšie mladí počúvajú?

Väčšina opýtaných počúva hudbu pri nejakej činnosti. Ako sami vravia, pomáha im to rýchlejšie sa zorientovať, skoncentrovať a dosahovať pri práci lepšie výsledky. Dievčatá si poväčšine pustia rádio pri varení, oddychovaní alebo upratovaní. Chalani naopak počúvajú hudbu popri hraní hier, cvičení (↑ výkon) a taktiež popri spánku.

Až 66 % z opýtaných počúva hudbu pri cestovaní a to najčastejšie v autobuse, vo vlaku, či v aute. No najobľúbenejšie miesto na počúvanie hudby je pre 90 % opýtaných ich domov.

Učenie a hudba... Ide to dokopy?  

50 % opýtaných pri učení hudbu nepreferuje. Raz za čas si hudbu pustí 24 % študentov. Ale to len popri ľahších predmetoch, ktoré nevyžadujú plnú ich pozornosť. Počúvanie hudby pri učení preferuje 26 % z opýtaných. Z nich niektorí počúvajú hudbu len preto, aby prehlušili iné hlasité zvuky, ktoré ich vyrušujú pri práci.

Zariadenia, aplikácie,...

Ako reagujú mladí hudobní nadšenci na hudbu?

Byť závislý na hudbe až tak, že vás vlastná rodina nespozná na ulici... Aj to sa stáva.

A stalo sa to aj jednému chlapcovi, ktorý až tak zanietene rozhadzoval rukami (v rytme hudby), že ho vlastná teta odignorovala. Niežeby ho nemala rada, ale v tej chvíli si myslela, že sa nejaký šialenec (v podguráženom stave) valí po ulici.

Ani jeden z opýtaných nezostáva voči hudbe ľahostajný. Tí hanblivejší dávajú najavo svoje pocity nenápadným klepkaním nohy. Alebo tichým spevom, ale to až následne potom, ako sa presvedčia, že všetky zvukotesné okná a dvere sú v miestnosti zaizolované (hlavne nech ich nikto nevidí).

Spievanie, hmkanie, tancovanie či šialené neidentifikovateľné pohyby,... aj toto je častý sprievodný znak hudobných extrovertov.

 

Cesta k novým žánrom, skladbám, interpretom,...

Skoro všetci respondenti sa k hudbe dostávajú cez internet. Okrem neho však počúvajú aj rádio a svojich kamarátov, ktorí ich neraz zásobia najnovšími vychytávkami zo sveta Hudby.

Kupujú si mladí ľudia ešte CD?

 Väčšina z nich si hudbu z internetu len sťahuje... V dnešnej dobe sú CD (a to už nehovorím o LP) pre väčšinu mladej generácie len feudálnym prežitkom.

 

Tento prieskum vznikal za účelom poukázať na rozdielnosť dnešnej mládeže. Ako a vraví sto ľudí, sto chutí. No napriek tomu nás spája jedno. Hudba.

 

Špeciálne poďakovanie: Pajtinka S.R.O asistenčné služby, T.K., D.B.

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Univerzitná nemocnica ignoruje Pellegriniho. Súkromník v nej zarába státisíce

Šéfka Mikrobiologického ústavu navrhla, ako nahradiť súkromníka.

SVET

Zomrel oceňovaný americký spisovateľ Philip Roth

Bol autorom románov ako Portnoyov komplex či Druhý život.

PODCAST DOBRÉ RÁNO

Dobré ráno: McDonald's po desiatich rokoch mení ceny, na Slovensku láme rekordy

Americkému reťazcu sa darí čoraz viac.


Už ste čítali?