„Neviem si predstaviť, žeby som robil nejakú stereotypnú robotu.“

Autor: Katarína Vargová | 17.9.2016 o 18:17 | Karma článku: 3,64 | Prečítané:  1083x

Pred nedávnom sa mi naskytla možnosť predstaviť vám Marcela Meluša, mladého fotografa s veľkým talentom. Dnes vám o jeho tvorbe, zážitkoch  a snoch poviem viac. (+ exkluzívne zákulisné informácie z One Take).

Taký fotograf musí byť istým spôsobom aj avanturista. Máš chuť objavovať a vidieť svet nielen na mape? Kde všade ťa tvoj koníček dostal?

Prvý krát to bol Londýn, v roku 2014. O tom som urobil jeden krátky videoklip. Potom znovu Londýn. Neskôr Rakúsko- Viedeň, tam som tiež točil video. Ďalej Anglicko a Francúzsko. V apríli to bol Paríž a teraz naposledy Monaco a Cannes.

Ktorá cesta „za hranice“ pre teba najviac znamenala a prečo?

Ťažká otázka... Asi Francúzsko. Najťažšia svadba, akú som kedy robil. Tam to majú poňaté trochu inak... Iné postupy. Bol to dosť stres, pretože sme presne nevedeli, čo bude kedy nasledovať. A to je dosť zlé, pretože vždy by sme mali vedieť, čo bude nasledovať. Prišli sme tam síce o deň skôr, takže sme si pozreli Monaco a trochu aj Cannes...

Určite by som to však spravil znovu, pretože aj keď to bolo ťažké,  užil som si to. Človek sa na to teší, keď je to taká zahraničná krajina. Aj keď sme tam išli 17 hodín- museli sme ísť autom, pretože sme mali so sebou toľko techniky, že by sme sa do lietadla nezmestili.

Ktorá krajina ťa ako fotografa oslovuje najviac? Máš nejaký svetobežnícko-fotografický sen?

Vždy sa mi páčili fotky, kde bola pekná krajina, hory alebo more. Ale v podstate som sa k tomu ešte nedostal... Mám taký sen: urobiť road trip po Amerike. Z východu na západ, zo západu na východ. Na nejakom starom črepe, na vane s kamarátmi.

A určite by som chcel ísť na Island. Tam je to vážne brutálne, neskutočná príroda... Potom Mexico, to je ďalšia z vysnívaných krajín. No a ešte Havaj. Neviem prečo. Raz som o tom počul a odvtedy chcem ísť na Havaj. Brat mal takú knižku od Borisa Filana, kde písal o Havaji. Aké je to tam neskutočne pekné, ale zároveň veľmi drahé... Ale rád by som urobil aj výjazd do nejakých hôr, na nočné fotenie alebo aj cez deň.

Ako si vravel, fotografovanie a natáčanie je častokrát aj o tom strese. Niečo neklape, niekto nie je na správnom mieste v správnom čase... Ale aj takto vznikajú nezabudnuteľné historky a vtipné zážitky, omieľané v budúcnosti do nemoty. Spomenieš si na jeden?

Na jednej svadbe sa nám stala taká vec: ženích sa stavil s družbami, že nepovie na obrade ÁNO.  Stavil o nejakú čiastku peňazí. Už si to presne nepamätám, ale bolo to dosť. No a oni mu neverili...

A tak už prišiel samotný obrad. Nevesty sa pýtali, či si berie P. a nevesta áno... A teraz prišli k nemu a pýtajú sa ho, či si berie prítomnú nevestu. Najprv bol ticho... 3 sekundy... To všetci ešte brali v pohode- chce urobiť dramatickú chvíľu... Po 8 sekundách to už začalo byť divné... Po jedenástich sa tam už mama topila v pote a aj všetci rodičia. Čo sa tam deje?

A potom konečne z neho vyšlo von: „No... prečo nie?“

Takže neprehral stávku, vyhral a zároveň to skončilo dobre. Všetkým sa uľavilo, nevesta ho chcela namieste zastreliť, ale potom to všetci zobrali s humorom. Aspoň mali príspevok na svadobnú cestu.

Komu sa nelení tomu sa zelení... no aj tebe sa „zazelenalo“, keďže tvojich úspechov nie je málo.

Pokiaľ som nezačal so svadobnou fotkou, viac som sa zameriaval na súťaže. Fotograf sa buď venuje súťažiam, alebo zárobku. Lebo zo súťaží sa v podstate zarobiť nič nedá, len zo celosvetových. Stále sa však snažím jednu, dve do roka nafotiť.

 

Pár z Marcelových úspechov:

Rok

Názov súťaže

Regionálne kolo

Krajské kolo

Kategória

2014

AMFO (Amatérske fotografovanie)

 

Cena

Odraz, Patrulla Águila Španielska Letka

čestné uznanie

Miešačka,Východ slnka Viedeň,Mesiac,Firefighters in action

 

Autori do 16 rokov- čiernobiela fotografia, farebná fotografia

2015

AMFO (Amatérske fotografovanie)

 

čestné uznanie

Na sklonku dňa,Nehybný pohyb,Winter is coming

2. miesto Svetlo na konci tunela

Autori do 16 rokov- farebná fotografia

2016

AMFO (Amatérska fotografia)

 

1. miesto- Gladiátor,

1. miesto- Výdych

 

3. miesto- Výdych

3. miesto- Gladiátor

Autori do 21 rokov

 

Viem, že fotenie ťa veľmi baví... ale vedel by si si predstaviť život bez neho? Máš nejaký cieľ, za ktorým kráčaš?

Fu... No, predstaviť si to zatiaľ neviem. Mám veľmi rád nové technológie a aj vo voľnom čase sa tomu venujem. Chcel som robiť niečo s IT, lenže potom som prišiel na gymnázium a zbadal tú matiku... Neviem si predstaviť, že by som v budúcnosti robil nejakú stereotypnú robotu. Ako: prídem ráno do práce a robím to isté. To by som asi nezvládol. Ja by som potreboval tvoriť... niečo kreatívne.

No a kde by som to chcel dotiahnuť? Na to sú dve odpovede: buď by som išiel po kariére alebo by som mal rodinu. Keby som išiel po kariére, tak by som išiel pravdepodobne študovať na výšku niekde do zahraničia, buď film alebo niečo s fotkou. To by bol taký vysnívaný „džob“. Avšak točenia sú neskutočne náročné. Keď sa točí film, tak sa ide kvôli lokalite točiť aj na druhú stranu sveta a rodina je inde...

Alebo rodina- pre mňa príjemnejšia cesta. To by som pravdepodobne zostal pri fotke tu na Slovensku, kde je to teda oproti iným krajinám horšie, ale... spravil by som to pre rodinu. Neviem ako sa to vyvinie do toho času, nie som ešte úplne rozhodnutý.

Nie je to tak dávno, čo si sa spolupodieľal na veľmi vydarenom projekte. One take alebo tzv. video na jeden záber bolo natočené s príležitosti osláv 25. výročia Spojenej katolíckej školy v Nitre a natočilo ho 65 študentov GCM (Gymnázia sv. Cyrila a Metoda) pod taktovkou 4 šikovných režisérov (Andrej Karlubík, Marcel Meľuš, Dominik Pecho a Andrej Piňák). Avšak to sú už celkom známe fakty, čo tak nejaké zákulisné pikošky?

Na začiatku sme mali už nejaký príbeh vytvorený. Problém však bol, že sme potrebovali zobraziť celý priestor Spojenej katolíckej školy a chceli sme to spraviť nejako kreatívnejšie. Nakoniec sme došli k tomu, že by sme to spravili na spôsob, ktorý je v Amerike celkom vychytený. Spôsob ako kreatívne  ukázať školu a pritom aj nejakých ďalších žiakov, bez toho aby tam proste boli nanútene. No a nakoniec sa nám podarilo zohnať nejakých 65 ľudí. Medzitým sme vymýšľali scenár, trasu, kade sa pôjde. Deadline sa blížil strašne rýchlo. Bolo to dosť náročné, asi zatiaľ najväčšia príprava na video, akú som kedy zatiaľ zažil. Proste 2 týždne makačky. S každou triedou, ktorá tam účinkovala, sme si prešli tú trasu. Ukázali sme im kde budú a čo budú robiť. A čo budú robiť, keď dokončia tú vec ktorú sme im práve ukázali. Bolo tam 13 sólistov, ktorí chodili pred kamerou a interpretovali text a 52 komparzistov, ktorí vlastne vypĺňali priestor, robili krovie za nimi. Komparzisti, rozdelení na 4 skupiny, sa museli nezávisle od seba dostať z jedného miesta na druhé, bez toho aby boli na kamere.... čo bolo celkom náročné. Takže 2 dni sme mali nato, aby sme im to všetko ukázali. Na ten tretí deň sme sa cez 6 hodinu stretli. A potom sme mali asi 25 minút na to aby sme to natočili. Takže sme to stíhali len 2x , pretože jeden chalan potreboval ísť na rehabilitáciu (aj tak ju potom zmeškal). Ale na druhý krát sa to celkom podarilo, tak sme to nechali... lepšie povedané, už ich netrápili.

 

Marcel, ďakujem ti za poskytnutie rozhovoru, že si sa nebál zdôveriť sa, lebo aj na to treba odvahu. Do budúcna ti želám ešte veľa úspechov v tvojej brandži a taktiež aj správne rozhodnutie sa ohľadom budúcnosti. Verím, že ešte o tebe bude veľa počuť...

Som vskutku rád, že si ma oslovila, opísal som asi celý svoj život tak narýchlo... A ešte pozdravujem čitateľov tvojho blogu. 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Útočí na novinárov, s jeho menom sa spája viac ako desať káuz. Kto je Kočner

Podnikateľa v stredu pre kauzu zmenky a daňové úniky zadržala polícia.

DOMOV

Hrnčiar rozširuje majetok, kúpil Chatu pod Chlebom

Okolie chaty patrí firme Jozefa Kubinca, ktorý dostal aj agrodotácie.

EKONOMIKA

Ako platíte štátu vyššie dane a ani o tom neviete

Vďaka tichému zdaneniu sa do štátnej kasy dostalo o 250 miliónov eur viac.


Už ste čítali?